Cepten maç keyfi bir an önce başlasın

Cepten maç keyfi bir an önce başlasın

Cep telefonundan internete daha hızlı bağlantı ve maç yayınına kadar pek çok yeniliğe imkan tanıyacak 3. Nesil (3N) ihalesi yaklaştıkça GSM operatörleri arasındaki tartışma alevleniyor. Yeni nesil sistem sayesinde cep telefonlarından veri aktarımı 20 kat artacak. Sektörün lideri Turkcell, 7 Eylül'e ertelenen ihalenin bu kez gerçekleşmesini talep ederken, Vodafone ve Avea'nın çekimser tavrı sürüyor.

Samsung SGH-F330Avrupa'da 3N'ye geçmeyen üç ülkenin Arnavutluk, Makedonya ve Türkiye olduğunu belirten Turkcell'in genel müdürü Süreyya Ciliv, "Bu, Turkcell'den çok Türkiye'nin geleceği için önemli bir konu. Biz, uluslararası rekabette Türkiye'nin önünü açmak, Türkiye'nin lâyık olduğu teknolojiyi halkımızın hizmetine bir an önce sunmak istiyoruz. 3N Türkiye için çok gerekli. Türkiye'nin gelişme endeksli ekonomi politikasına da paralel olarak bu teknolojiye daha fazla gecikmeden ulaşmak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

3N'nin Türkiye için gerekli olmadığı, Türkiye'ye yaramayacağı' düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Turkcell Şebeke Operasyonları ve Regülasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu da Vodafone üst yöneticisi Attila Vitai'ye göndermede bulunarak, "Bu ifadeler Sayın Vitai'nin Türkiye'yi, Türk halkını, Türk dinamiklerini tanımadığını gösteriyor." dedi. Diğer operatörlerin hayata geçirilmesi için bastırdığı 'numara taşınabilirliği' ile 3. Nesil'in birbiriyle alakasının olmadığını kaydeden Terzioğlu, bu tartışmaların şirketlerinin önünün kesilmek için çıkarıldığını öne sürdü. Terzioğlu, "Daha önce 3N'yi durdurmak için, Türkiye'nin hızını kesmek için kullanılan argüman Wimax idi." diye konuştu.

Mobilize Bilgi
Wimax nedir? Yaklaşık 50 km. mesafe içerisinde internet ve iletişim hizmeti sağlamaya imkan tanıyan wi-fi benzeri teknolojidir.

Daha fazlasını Mobiletişim sözlükte bulabilirsiniz. Sözlüğe ulaşmak için tıklayınız.Eklenme tarihi: 06.09.2007
Kaynak: Zaman

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: