Cepten interneti en çok kim kullandı?

Cepten interneti en çok kim kullandı?

2008 yılı sonunda üç operatörün cep telefonundan internete bağlanan abonelerinin toplamının 20 milyonu aşması bekleniyor. 2007 yılında 16 milyon kişi Turkcell'den mobil internet kullandı. 2008'in ilk 6 ayında Turkcell'deki mobil internet kullanıcı sayısı 12.1 milyona ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artış gösterdi.

Nokia N78En çok operatör siteleri
Abonelerin ilk 6 ayda yarattığı veri trafiği ise geçen yılın aynı dönemindeki trafiğin 2.7 katına ulaştı. Avea aboneleri arasında cep telefonundan internete bağlanan kişilerin en çok kullandığı uygulamalarda ilk 5 sırayı, cep telefonu operatörünün wap sitesi, Google arama yapma, futbol maçlarıyla ilgili sonuçlar ve cep telefonu üretici siteleri oluşturuyor. Turkcell'in kullanım araştırmalarına göre, kullanıcılar mobil interneti gün içerisinde 18.00 ile 01.00 saatleri arasında ağırlıklı olarak kullanırken, hafta sonu hafta içine göre kullanım biraz daha artıyor.

Oyun, video ve resim
Cep telefonundan mobil internet kullanımlarının dağılımına bakıldığında, kullanıcıların en çok ilgi duydukları ve kullandıkları sitelerin, mobil içerik ve servis siteleri, arama motorları ve sosyal platform siteleri olduğu dikkat çekiyor. Mobil internet kullanıcıları cepten internete bağlandıklarında yoğun olarak müzik, oyun, video ve resim gibi içerik indirebilecekleri sitelere yöneliyor. turkcell-im'in de aralarında bulunduğu pek çok siteden başta müzik ve melodi olmak üzere oyun, video ve resim indirerek telefonlarını kişiselleştirme ya da cep telefonlarını eğlence konsolu haline dönüştürme uygulamaları yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Mobil internet işlemleri
Ayrıca, Turkcell'in Microsoft ile yaptığı işbirliği sayesinde cep telefonlarından erişilebilen Windows Live Messenger servisi ve chat siteleri de yoğun olarak kullanılıyor. Bankacılık işlemleri ve e-postaların okunması da diğer yapılan mobil internet işlemleri arasında yer alıyor.Eklenme tarihi: 28.08.2008
Kaynak: Mobiletişim | Mobilize Bilgi

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: