Cep telefonuna karşı uzman uyarısı

Cep telefonuna karşı uzman uyarısı

Cep telefonunun tehlikelerine dikkati çekmek amacıyla bir araya gelen 20 kanser uzmanı, bir Fransız gazetesine verdikleri ilanda uyarılarda bulundu. Farklı ülkelerden gelen uzmanlar, Journal du Dimanche gazetesinde yer alan uyarılarında, 12 yaşından küçük çocukların acil durumlar dışında cep telefonu kullanmasına izin vermemek, konuşurken hoparlör ya da kulaklıktan yararlanmak, cep telefonunun vücuttan en az bir metre uzak tutmak ve mümkün olduğu ölçüde, hatta çalışırken bile cep telefonunu üzerinde taşımaktan kaçınmak gerektiğini vurguladılar.

TATA N99iKanser oluşumuna zemin hazırlıyor
Uzmanlar, cep telefonuyla çok yakın ve uzun süre temas gerektirmediği için daha ziyade kısa mesaj yoluyla iletişim kurulmasını da önerdi. Gazeteye göre uzmanlar, "cep telefonunun zararına ilişkin resmi kanıt olmadığı, ancak cep telefonuna uzun süre maruz kalma durumunda, bazı kanserlerin oluşumuna zemin hazırlama riski bulunduğu" hususunda uzlaşıyor. Kanser uzmanı Thierry Bouillet, "Bugün, 50 yıl önce asbest (amyant) ve tütün için oluşan durumun aynısıyla karşı karşıyayız. Ya hiçbir şey yapmayacağız ve riski kabul edeceğiz ya da endişe verici bazı bilimsel kanıtları kabulleneceğiz" dedi.

Ne yapmamız gerekiyor?
Son günlerde bizim medyamızda da yer alan bu tür haberleri dikkatle izlememiz gerekiyor. Evet, cep telefonu sağlığa zararlı. Fakat cep telefonundan vazgeçme gibi bir durumumuz bulunmadığından dolayı bize en az zarar verecek şekilde kullanmamız gerekmektedir. Bir cihaz veya herhangi bir madde hakkında, insanlara karşı zararlıdır denilebilmesi için en az 50 yılın geçmesi gerekiyor. Bu yüzden şimdiki uzmanlar telefonun kesin zararını resmi belgelerle ortaya koyamıyorlar. Görülen o ki, telefonda aynı sigara gibi 30-40 yıl sonra zararı anlaşılacak, insanların kullanmaması söylenecektir. Ama teknoloji bu hızla ilerlerse yakın zamanda radyasyon ile ilgili çözümler üretilebilir.Eklenme tarihi: 28.06.2008
Kaynak: Mobiletişim | Ahmet Selman Özdemir

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: