Cep telefonu pil düzenlemesi

Cep telefonu pil düzenlemesi

Avrupa Birliği bütün cep telefonları pillerinin rahatlıkla değiştirebilmesini öngören bir yasayı yürürlüğe koymayı planlıyor. Avrupa Birliği’nin üzerinde çalıştığı yasa tasarısı, birlik sınırları dahilinde satılan bütün cep telefonlarının pillerinin kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirebilmesini öngörüyor. Bu durum, pilleri kullanıcı tarafından pek de kolay değiştirilemeyen Apple iPhone’un tasarımını değiştirebilir.

Apple iPhone 3GiPhone ve iPod’lar da pil değiştirilemiyor
Avrupa Birliği’nin üzerinde çalıştığı yasa tasarısı, kullanıcıların eskiyen cep telefonu pillerini cihazın kapağının kolaylıkla kaydırılarak açılması veya kullanıcı tarafından rahatlıkla sökülebilecek vidalar ile ulaşılabilecek bir yuva sayesinde değiştirebilmesini öngörüyor. Apple’ın ürettiği iPhone ve firmanın müzik çalar ürün serisi iPod’larda ise pil tasarımları ana devrenin alt kısmına entegre olarak yerleştirildiğinden, kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilemiyor.

Amaç, ürünlerin zarar görmemesi
Avrupa Birliği’nin bu kararının arkasında gizlenen asıl sebep, pil değişim zamanı geçen pillerin, ürünlere zarar vermeden tüketici tarafından yenisi ile değiştirilip doğabilecek tüketici problemlerinin aşılabilmesi. Yasanın yürürlüğe girmesi durumunda Apple’ın elinde iki seçenek bulunacak. Bunlardan birincisi tasarımlarını tamamen değiştirmek, ikincisi ise Avrupa Birliği’ni uyguladığı pil değişim programının herhangi bir kötü sonuca mahal vermeyeceğine inandırmak.Eklenme tarihi: 16.10.2008
Kaynak: Mobiletişim | Mobilize Bilgi

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: