Cep telefonu mikroskoba çevrildi

Cep telefonu mikroskoba çevrildi

ABD'nin California Üniversitesi (UCLA) Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Prof. Aydoğan Özcan (31), tıpta devrim yaratacak bir icada imza attı. Özcan’ın ekibiyle birlikte geliştirdiği cihaz, sıradan bir cep telefonunu hassas tahliler yapan bir mikroskoba çeviriyor. Böylece her yere taşınması mümkün olmayan, pahalı aletlerle, uzun sürede yapılan kan testleri yerine hastalıklar herhangi bir yerde, kısa sürede ve ucuz bir şekilde teşhis edilebiliyor.

50-100 bin hücre aynı anda görüntüleniyor
Sistem, cep telefonunun kamerası üzerine takılan özel bir aparatla çalışıyor. Filtre edilen bir ışık kaynağı bulunan bu aparat, telefonun kamerası üzerine yerleştirilen kan örneğinde yer alan yaklaşık 50-100 bin hücrenin aynı anda ve birkaç saniye içinde görüntülenmesini sağlıyor. Telefona yüklenen özel bir yazılım da hücrelerdeki değişimi algılayarak, sıtma, verem. tüberküloz, anemi ve AIDS gibi hastalıkları teşhis edebiliyor. Bu sonuçlar istenilen sağlık kurumuna da mesaj olarak gönderilebiliyor.

Ödül alan 4.Türk
Cihazın 10 dolar fiyatla satılması planlanıyor. Bundan yaklaşık bir yıl önce dünyanın en saygın teknoloji dergilerinden Wired bu çalışmayla ilgili bir dosya konusu hazırlamıştı. Toplam 19 patenti bulunan Türk profesör 35 yaş altı bilimadamlarına verilen onur ödülünün de sahibi. Bu ödülü alan dördüncü Türk olarak tarihe geçmiş durumda.Eklenme tarihi: 18.11.2009
Kaynak: Mobiletişim | Cep telefonu

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: