BlackBerry’e Android darbesi

BlackBerry’e Android darbesi

2'nci çeyrek sonuçlarına göre yatırımcılar, BlackBerry satışlarının nihai değere ulaştığını ve bunun beklentilerin çok altında kaldığını düşünüyor. RIM, dönem içerisinde 3.8 milyon adet BlackBerry sattı. RIM, 3'ncü çeyrekte 9.2 ila 9.9 milyon adet BlackBerry satmayı öngörüyor.

BlackBerry TourRekabet kızışıyor
İkinci çeyrek satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37 arttığını açıklayan RIM yetkilileri, bunun analistlerin beklentilerinin altında kaldığını ifade ediyorlar. Bu, RIM beklentilerinin geride kaldığı ikinci çeyrek olması bakımından önemli. Yeni modellerini lanse eden akıllı telefon üreticileri arasındaki rekabet giderek daha da kızışıyor. iPhone başta olmak üzere, bir çok cep telefonu üreticisinin akıllı telefonlara yönelmesi BlackBerry için büyük kayıplara neden olacak.

Android akını
BlackBerry'nin, satış rakamı artmasına karşılık ortalama satış fiyatlarının azaldığı görülüyor. İlk çeyrekte 357 dolar olan BlackBerry'nin ortalama satış fiyatı 320 dolara gerilemiş durumda. T-Mobile'ın, Android'li telefonlar sunacağını açıklaması RIM'in işini daha da zorlaştırıyor. Piyasa gözlemcileri, 2010'da 'Android Akını' yaşanacağına dikkat çekiyorlar. RIM'in, finansal sonuçları açıklamasının hemen ardından şirket hisseleri yüzde 11'lik bir düşüş yaşadı.

Popüler BlackBerry cep telefonlarıEklenme tarihi: 01.10.2009

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: