BlackBerry kriz haline dönüştü

BlackBerry kriz haline dönüştü

Güvenlik endişeleri nedeni ile aralarında Almanya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’nin de bulunduğu bir çok ülkede BlackBerry cihazları ile ilgili incelemeler başlatıldı. Bu ülkelerden Almanya’da kamu kuruluşlarında, Birleşik Arap Emirliklerinde ise herkes için yasak uygulanacak.

Neden güvenlik sorunu var
E-Posta konusunda lider olan BlackBerry cihazları, bu alışverişlerini kendi serverları üzerinden gerçekleştiriyor. Bir kullanıcıya e-posta gönderdiğinizde, e-postanız öncelikle BlackBerry servera gidiyor ve burada küçültülerek alıcıya gönderiliyor. BlackBerry’nin Kanada ve İngilterede iki adet sunucusu bulunuyor. Dağırım buralardan gerçekleşiyor.

Avrupa komisyonu HTC ve iPhone kullanıyor
RIM firmasının e-postaların şifrelendiği güvencesi vermesine karşılık çoğu ülke de özellikle üst düzey kişiler için cihazların bir tehtid olduğu düşünülüyor. Türkiye’de yaklaşık 250 bin BlackBerry kullanıcı mevcut. Avrupa Komisyonu, BlackBerry yerine iPhone ve HTC kullnıyor. Fransa’da ise bakanlar BlackBerry kullanmayı bıraktı.Eklenme tarihi: 05.08.2010
Kaynak: Ahmet Selman Özdemir

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: