Amerikalılar en çok trafikte SMS gönderiyor

Amerikalılar en çok trafikte SMS gönderiyor

ABD'de yapılan bir araştırma, 10 Amerikalıdan 9'unun, otomobil kullanırken cep telefonuyla mesaj yazmanın, araç kullanırken içki içmek kadar tehlikeli olduğunu kabul ettiğini, ancak 3'te 2'sinin bunu yaptığını ortaya koydu. Harris Interactive Enstitüsü'nün internette yaptığı araştırmaya göre, 2 bin 49 katılımcının yüzde 66'sı otomobil kullanırken mesajlarını okuyor, yüzde 57'siyse hem mesajları okuyor hem de mesaj yazıyor. Sony Ericsson W960iKatılımcıların yüzde 89'u araç kullanırken mesaj göndermenin tehlikeli olduğu ve yasaklanması gerektiği, yüzde 92'siyse bunun araç kullanırken içki içmek kadar tehlikeli olduğunu kanısında.

Araştırma ayrıca, 18-24 yaşındakilerin otomobil kullanırken diğerlerine göre daha fazla mesaj gönderdiğini ve okuduğu da ortaya koydu. Buna göre, bu yaş grubundaki sürücülerin yüzde 72'si araç kullanırken mesaj gönderdiğini, yüzde 79'u mesajları okuduğunu söyledi. ABD'de geçen yıl yapılan bir araştırma, trafik kazalarının yüzde 80'sinin dikkatsizlikten kaynaklandığını göstermişti. Araştırmada dikkatsizliğin başlıca nedeninin cep telefonu kullanımı olduğu belirtilmişti.

Mobilize Bilgi
Telefonunuzla kısa mesaj yazarken Türkçe karakterler kullanmamaya dikkat ediniz. Türkçe karakter kullandığınız taktirde, mesajlarınız 160 karakteri geçmediği halde en az 2 SMS karşılığında ücretlendirilir. Bunun sebebi GSM şebekelerinin Türkçe karakterleri desteklememesinden kaynaklanmaktadır.Eklenme tarihi: 11.08.2007
Kaynak: Mobiletişim | Mobilize Bilgi

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: