3G ihalesinde Avea ve Vodafone var

3G ihalesinde Avea ve Vodafone var

Üçüncü nesil olarak adlandırılan ve mobil telefonu üzerinden yüksek hızda veri ve video iletişimi sağlayacak 3G sistemi için geçen yıl yapılan ihaleye Turkcell dışında katılım olmamış ve ardından ihale iptal edilmişti. Vodafone ve Avea 3G'den önce Mobil Numara Taşınabilirliği sisteminin başlatılmasının talep ediyorlardı. Numara taşımaya bu yıl kasımda başlanılması planlanıyor. Üçüncü nesil mobil telefon (3G) ihalesine geçen yıl katılmayan Vodafone ile Avea Kasım ayında yapılması planlanan ihalede yer alacaklar.
General Mobile DST3G Cool
Bir tek eksik baz istasyonları
Gümrük Müsteşarlığı ile üç GSM operatörünün ortaklaşa yürüttüğü "Gümrük İdaresi'nde SMS-Bilgilendirme Mesajı Projesi"nin tanıtımı toplantısında soruları yanıtlayan Avea CEO'su Cüneyt Türktan, şu anda da 3G'ye hazır olduklarını, üç bölgede sistemlerini kurduklarını ve test çalışmalarının devam ettiğini belirterek şunları söyledi: "Bir tek eksik kalan baz istasyonları. Lisans alınca onları da kuracağız. Niye daha önce ihaleye girmedik? 'Bir: ara bağlantı ücretlerinin düşmüş olması lazım; iki: şebeke içi-şebeke dışı fiyatların aboneyi cezalandırmaması lazım; üç: numara taşınabilirliği olması lazım' dedik. Bu üç şart da gerçekleşiyor. Onun için bizim açımızdan bir sıkıntı yok. 3G'ye gireceğiz" dedi.

Vodafone da artık istiyor
Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimleri Bölüm Başkanı Ahmet Ulubay da "Numara taşınabilirliği olmadan 3G'nin gerçekleşmesinin üst konumda bulunan şirketin daha tekelci bir yapıya gitmesini önlemek amacıyla sektördeki diğer oyuncu ile önceki ihaleye katılmadık. Şimdi teknoloji ve finansal olarak 3G'ye girememek gibi bir yaklaşımımız olmaz." dedi.Eklenme tarihi: 08.07.2008
Kaynak: Mobiletişim | Mobilize Bilgi

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: