Nokia Asha 303 incelemeNokia > Asha 303
Nokia Asha 303 modelinin teknik özellikleri için Asha 303 tıklayınız

Nokia Asha 303 hakkında her şey

Nokia Asha 303 kolay kullanımı amaçlayan çok fonksiyonel bir telefon. Hafif olması basit bir telefonmuş hissi verebilir fakat hiçte öyle değil. Kırmızı ve Gümüş renk seçenekleri olan Asha 303’ün öne çıkan özellikleri arasında kapasitif dokunmatik ekranı, tam Q klavyesi, Wireless ve 3G desteği bulunuyor. Ayrıca 1 GHz işlemci hızına sahip. Sadece bu özellikleri ile bir çok ihtiyacınızı karşılayacak durumda.

Nokia Asha 303Nokia Asha 303 özellikleri:
 • 55.7 x 116.5 x 13.9 mm boyutlarında, 99 gram ağırlık
 • Handsfree, Bluetooth, Ses kaydı
 • 8 saat konuşma, 720 saat bekleme süresi
 • Uçuş modu, USB Desteği, E-posta Desteği
 • 262144 renkli, 320 x 240 px kapasitif dokunmatik ekran
 • 170 MB dahili hafıza, Harici hafıza desteği
 • 3.2 MP kamera, Görüntü efektleri
 • 3G ile hızlı internet, Wireless, GPS desteği
 • SMS ve Müzik için kısayol tuşları

Nokia Asha 303 ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

Genel Özellikler
Telefonun genel yapısı
Büyük ve ağır telefon kullanmaya alışkın olduğum için Asha 303 bana çok hafif geldi. Kırmızı rengi de oldukça hoş. Metal arka kapağının rengi farklı bir tonda. Telefon hem dokunmatik ekranlı hem de QWERTY klavyeli. Cihazın ön yüzünde Çağrı cevaplama ve sonlandırma tuşu, QWERTY klavye, Mesajlar ve Müzik kısayol tuşları bulunuyor. Cihazın sağ tarafında bileklik askısı için küçük bir delik bulunuyor. Bilekliği takmak için arka kapağı çıkarmanız gerekiyor. Paket içerisinden bileklik çıkmıyor. Cihazın solunda ise tuş kilidi ve ses seviyesi açma kapama tuşları bulunuyor.

SIM kart ve Hafıza kartı
Cihazın üst kısmında ince uçlu şarj aleti girişi, micro USB bağlantı noktası ve kulaklık girişi bulunuyor. Arka kısımda ise güçlü bir hoparlör bulunuyor. Arka kapak kolayca açılabiliyor. Batarya çıkarılmadan telefonun hafıza kartı da değiştirilemiyor. SIM kartınızı da takmak için yine bataryayı çıkarmanız gerekiyor.

Ana ekran
Ana ekran üzerine sık kullandığınız uygulamaları ekleyebiliyorsunuz. Fakat ikinci bir ana ekran ekleme özelliği yok. Sadece tek ana ekran var. Bununla birlikte ekranın altında “Git” tuşu bulunuyor. Bu tuşa bastığınızda da üst çubuk kayarak açılıyor ve yine sık kullandığınız özellikleri ekleyebileceğiniz bir pencereniz olmuş oluyor. Bu iki ekranı kullanarak telefonun profilini değiştirmek, Wifi veya Bluetooth’u açmak çok kolay.

Nokia Asha 303

Klavye Kullanımı
Tam Q klavye kullanımı
Asha 303’de yer alan tam Q klavye ile hızlı ve kolayca yazı yazabilirsiniz. Klavye üzerinde sol köşedeki tuş klavye üzerindeki ikinci karakterleri yazmanızı sağlar. Bir tuşun üzerindeki karakteri yazmak için sol köşedeki tuşa bir kez basıp ardından yazmak istediğiniz karaktere ait tuşa basınız. Sol köşedeki işlev tuşuna arka arkaya iki kez bastığınızda artık sadece klavyedeki tuşların üst karakterlerini yazabiliyorsunuz.

Shift ve CTRL tuşları
Shift tuşuna basarak büyük harf ile yazabilirsiniz. Shift tuşuna bir kez bastıktan sonra ilk yazacağınız karakter büyük yazılır. Sürekli büyük yazmak için shift tuşuna iki kez basmanız gerekiyor. Simge tuşunu kullanarak klavyede yer almayan özel karakterleri yazabilirsiniz. CRTL tuşu ile kes kopyala yapıştır özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Fakat yazdıklarınızın bir kısmını seçip kopyalama özelliği bulunmuyor. İleride bir yazılım güncellemesi ile CTRL tuşuna basarak dokunmatik ekranı kullanıp ekrandaki yazının bir kısmı seçilebilir.

Kaydırma Haraketi
Dokunmatik ekran üzerinde kullanılabilen Kaydırma Hareketi özelliği sayesinde, ekran açık iken parmağınızı soldan sağa veya sağdan sola doğru kaydırmanız durumunda, bu hareketinize karşılık bir özellik ya da uygulama açabiliyorsunuz. Bu hareketleri tanımlamak için ekran üzerinde parmağınızı basılı tutun ve gelen seçeneklerden “Kaydırma Haraketi” ni seçin.

Telefon kilidi
Telefonun yanındaki tuş kilidi düğmesine basarak ekranı kilitleyebilirsiniz. Kilidi açmak için yine tuş kilidi düğmesine basmanız gerekiyor. Tuş kilidi düğmesine basıp ekran üzerindeki Tuş aç butonuna basmanız gerekiyor. Bunun dışında kilit ekranının görüntülenmesi için çağrı sonlandırma / Güç düğmesine basabilirsiniz. Bu iki tuş dışında herhangi bir tuşa basmanız ekranın açılmasını sağlamaz. Telefonu kullanırken özellikle görüşme esnasında anten kısımlarından tutmamaya özen gösteriniz. Bu hem sağlığınız için hem de telefonun batarya ömrünün uzun olması için önemli bir konudur.

Nokia Asha 303 anten

Nokia Asha 303 Artıları – Eksileri
Artıları:
 • 2.6 inç 320 x 240 px kapasitif dokunmatik ekran
 • 1 GHz işlemci, 128 MB RAM, 256 MB ROM
 • Dört sıra QWERTY klavye, Kısayol tuşları
 • Uzun bekleme ve konuşma süresi
 • 3.2 MP kamera, Wifi b/g/n, Bluetooth, 3G
 • 32 GB’a kadar harici hafıza desteği, USBden şarj
 • Angry Birds oyunu
 • Farklı renk seçenkleri, 99 gram ağırlık

Eksileri:
 • Düşük netlik: 1 inç başına 154 piksel
 • Kamerada otomatik netleme yok
 • Arka planda uygulama çalıştıramıyor
 • Batarya çıkarılmadan hafıza kartı çıkarılamıyor
 • Görüntülü görüşme için kamera yok
 • Belge görüntüleme yok
Alt_Ana_Başlık]UygulamalarNokia Mağaza
Nokia Mağaza’yı kullanarak telefonunuza uygulama yükleyebilirsiniz. Fazla uygulama olmadığını söylememize gerek yok sanırım. Telefonda yüklü olarak Angry Birds oyunu geliyor. Ekran çok net olmadığı için oyunlar veya çektiğiniz görüntüler size kalitesiz gelebilir. Angry Birds ile birlikte süre sınırlamalı 4 farklı oyun daha geliyor. Mağazada çok fazla uygulama olmadığı gibi olanlarında çoğu ücretli. Yaklaşık 2.5 TL’ye duvar kağıtları var. Mağazada Java uygulamalarda bulunuyor. Bu sayede mağaza dışından da uygulama yükleyebiliyorsunuz.

Eski telefonunuzdan içerik aktarma
Eski Nokia cihazınızdan Rehber, mesajlar, takvim kayıtları ve notlarınızı Asha 303’e aktarmak için önce Bluetooth’unuzu açın ve Menü > Ayarlar > Senkronizasyon ve Yedekle seçeneğini seçiniz. Ekranı takip ederek diğer telefonunuzdan içeriğinizi kolayca yeni telefonunuza aktarabilirsiniz.

Kısa mesajlar
Mesajlarınız oturum şeklinde kaydediliyor ve bir kişi ile yaptığınız tüm SMS geçmişinizi görebiliyorsunuz. Yine isterseniz eski klasik mesaj kutusu görünümünü de seçebilirsiniz. Cihazın toplam mesaj hafızası 999.

Diğer özellikler
Telefonunuzdaki bir parçayı, istediğiniz kısmını keserek zil sesi yapabiliyorsunuz. Nokia PC Suite kullanarak cihazınızın içeriğini bilgisayarınıza yedekleyebilir, USB kablosu takılı iken mağazadan uygulama yükleyebilirsiniz. Cihazınızı PC Suite programını kullanarak haritalar uygulamasını yükleyebilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra Türkiye haritasını seçin ve indirin. E-Posta hesabınızı cihaza kurarak mail alıp gönderebilirsiniz. Sosyal Ağlar uygulaması ile Facebook, Twitter, Orkut ve Flickr hesaplarınızı bu uygulama üzerinden yönetebilirsiniz. Sohbet uygulaması ile Facebook, Google Talk, Messenger, Ovi ve Yahoo Messenger sohbet uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Nokia Asha 303


Kamera ve Video
Kamera ve Video
3.2 MP kamerası bulunan Asha 303, otomatik netleme özelliğine sahip olmadığı için arka arkaya hızlı bir şekilde fotoğraf çekebiliyor. Gün ışığı altında çektiği fotoğrafları da oldukça iyi. Ses tuşlarını veya dokunmatik ekranı kullanarak dijital yakınlaştırma yapabiliyorsunuz. Fotoğraf çekmek için gerçek bir tuş bulunmuyor. Ekran üzerindeki butona basarak kayıt yapabiliyorsunuz. Kamerada görüntü efektleri, otomatik zamanlama ve dizi çekim özellikleri bulunuyor. Aynı şekilde sesli video kaydederken de dijital yakınlaştırma yapabiliyorsunuz.

Nokia Asha 303 ile çekilen fotoğraflar

Video kayıtları
640 x 480 px çözünürlüğünde çekilen 10 saniyelik bir video yaklaşık 2.7 MB yer kaplıyor. Video kayıtları 3gp formatında gerçekleşiyor. 1536 x 2048 px çözünürlüğünde çekilen fotoğraflar ise yaklaşık 700 KB yer kaplıyor. Galeride çektiğiniz görüntüleri izlerken ekran üzerinde yatay kaydırma yapmanız diğer görüntüye geçmenizi sağlar.

Diğer Özellikler:

Güncelleme
Cihazı PC Suite bağladığınızda 76 MB (v14.38) büyüklüğünde cihaz güncellemesi gerçekleştiriliyor. Bu güncelleme ile cihazınızdaki bazı hatalar düzeltilmiş ve daha kararlı bir duruma geçmiş. Bir çok uygulama içinde güncelleme içeriyor bu paket. Güncelleme öncesi çalışmayan uygulamalardaki hataların bu güncelleme ile sonlandığını görüyorsunuz.