Nokia 808 Pureview incelemeNokia > 808 Pureview
Nokia 808 Pureview modelinin teknik özellikleri için 808 Pureview tıklayınız41 MP kamerası ile piyasaya oldukça şaşırtıcı bir biçimde giren Nokia 808 Pureview, 4 inç ekranı, NFC özelliği, 1.3 GHz işlemcisi, HDMI yuvası ve Full HD video kayıt özellikleri ile öne çıkıyor. 41 MP’lik sensör için cihazın ağırlığından ve tasarımından biraz ödün verilmek durumunda kalınmış. Cihaz biraz ağır ve kaba. Elde taşınması biraz zor. Fakat etkileyici fotoğraflar çekmesi bu olumsuzlukları silebilir.

Nokia 808 PureviewNokia 808 Pureview özellikleri:
  • 60.2 x 123.9 x 13.9 mm boyutlarında, 169 gram ağırlık
  • Handsfree, Bluetooth, Ses kaydı
  • 11 saat konuşma, 465 saat bekleme süresi
  • Uçuş modu, USB Desteği, E-posta Desteği
  • 16777216 renkli, 360 x 640 px ekran
  • 16 GB dahili hafıza, Harici hafıza desteği
  • 41 MP kamera, Otomatik netleme
  • 3G ile hızlı internet, Görüntülü görüşme
  • Wireless Lan, GPS desteği, NFC, DLNA, HDMI

Nokia 808 Pureview ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınızGenel Özellikler
Büyük ekranın avantajı yok
Daha önce yine 4 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan E7 ve X7 modellerini incelediğimizde söylediğimiz gibi Nokia, büyük ekranı bir avantaja dönüştüremiyor. Menüyü açtığınızda ekran daha geniş ve uzun olmasına rağmen, ekranda 3.5 inç büyüklüğündeki ekranlarla aynı sayıda simge görüyorsunuz. Simgeler yine üçerli sıralar halinde diziliyor. Nokia’nın büyük ekranlı modeller için daha sık döşenmiş bir menü kullanması gerekiyor. Mağazadan cihazınıza yüklediğiniz uygulamaların simgeleri bu büyüklükte bir çözünürlüğe sahip olmadığı için bozuk görünüyor.

Ekran netliği hakkında
Ekranın olumsuz yönleri sadece bu kadar da değil. 4 inç büyüklüğündeki ekran 360 x 640 px çözünürlüğünde. Yani 3.5 inç büyüklüğündeki N8 ile aynı. Bu durum aynı görüntülerin Nokia 808 Pureview’in ekranına göre N8’de daha net görünmesine sebep oluyor. Ekran büyüyor fakat çözünürlük büyümediği için netlik azalıyor. Ayrıca inç başına düşen piksel sayısı da azalıyor. 808 Pureview’in netliği Nokia’nın 3.5 inçlik cihazlarından daha kötü.Kamera
Kamera konusunda öne çıkan Nokia 808 Pureview’in kamera tuşunun basılamayacak derecede kötü konumlandırılması bizi oldukça şaşırttı. Kamera uygulamasını başlatmak ve fotoğraf çekmek bu tuş ile çok zor. Tuş biraz öne doğru olduğundan dolayı parmağınızın tam dikine denk gelmiyor. Bu da tuşa basmanızı zorlaştırıyor. Bunun yerine alternatif olarak ekrandaki kamera tuşuna basabilirsiniz.

Kısaca
Nokia 808 Purevew’in üzerinde 41 MP yazıyor fakat cihaz ile en fazla 38 MP çözünürlükte fotoğraflar çekebildik. Oldukça fazla kamera ayarı var. Bunları değiştirerek 3 MP ile 38 MP arasında fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Pureview modunda
Kamera ayarlarından Sensör modunu Pureview olarak işaretleyiniz. Bu modda en fazla 8 MP çözünürükte fotoğraf çekilebiliyor. Bu fotoğraflar 16:9 veya 4:3 en boy oranında. Pureview modunda çekilen en kaliteli fotoğraf 2.5 MB yer kaplıyor.

Tam çözünürlük modu
Tam çözünürlük modunda 34 MP ve 38 MP fotoğraf çekebiliyorsunuz. Bu farklılık en boy oranını değiştirdiğinizde ortaya çıkıyor. 38 MP çözünürlükte çekilen fotoğraflar ortalama 12 MB yer kaplıyor. Bu şekilde en yüksek 13 MB büyüklüğünde bir fotoğraf çektik. Bu hafıza ile 38 MP çözünürlükte ortalama 1280 adet fotoğraf çekebilirsiniz.

Nokia 808 Pureview ile çekilen fotoğraflar
  • Nokia 808 Pureview ile çekilen resimleri indirmek için tıklayınız.

Hafıza, İşletim Sistemi ve diğer özellikler
Belle işletim sistemi
Nokia 808 Pureview Symbian Belle işletim sistemini kullanıyor. Yeni işletim sisteminde üst araç çubuğunda bağlantı kısayolları bulunuyor. Belle işletim sisteminin cihazlara kazandırdığı tek ve en önemli özellik budur. Alt araç çubuğu üzerinde menü tuşu ve arama tuşu var. Pureview’i diğer Symbian Belle telefonlarından ayıran tek farklı yanı da kamera arayüzü ve özellikleri.

Hafıza
16 GB dahili hafızası bulunan cihazın 32 GB’a kadar hafıza kartı desteği de bulunuyor. Hafıza kartı ile birlikte 48 GB’lık bir hafızaya ulaşabiliyorsunuz. Full HD video kayıtları yapabilen cihazda dahili hafızanın yanında, hafıza kartı da kullanacaksanız satın alacağınız hafıza kartının en az Class 6 olmasına dikkat ediniz. 38 MP’lik bir fotoğraf 12 MB yer kaplıyor. Full HD videonun 1 saniyesi 2.1 MB yer kaplıyor. Bu büyüklükteki bir verinin her saniye hafıza kartına yazılması gerekiyor. Bunun için Class versiyonunun en az 6 olması gereklidir. Hafıza kartını cihaza takmak için arka kapağı ve bataryayı çıkarınız.

NFC
Cihazın NFC alanı, arka kısmında kamera çıkıntısının altındaki bölgedir. Herhangi bir NFC servisini kullanacağınız zaman temas yüzeyiniz bu bölge olacaktır. NFC ile veri aktarımı yapabilmek için her iki cihazın da NFC desteğinin olması gerekmektedir. NFC ile bir görüntü aktarmak için öncelikle kendi telefonunuzda görüntüyü açınız. Sonrasında NFC temas alanını diğer telefonun NFC alanına dokundurunuz. Diğer tüm veri aktarımları da yine aynı şekilde yapılmaktadır. NFC destekli bir aksesuar kullanırken de yine aynı yolu izleyiniz. Görüntü veya ses aktarımları özel bir kanal ile değil Bluetooth ile yapılmakta. NFC, Bluetooth ile cihaz arama ve eşleme yapma gibi adımları atlamanıza yarar.

NFC ile ilgili diğer servisler
NFC, Nokia’nın uzun zamandır cihazlarında kullandığı bir teknolojidir. Fakat bu özellik ile ilgili geliştirilen servisler çok yaygınlaşmamıştır. NFC ile şebekenizin de desteklemesi durumunda telefonunuzu temassız kredi kartı gibi kullanabilirsiniz. Pureview kutusundan çıkan NFC etiketini görmüşsünüzdür. Cihazınızı bu etikete dokundurduğunuzda size bir video açacak. NFC bu etiket gibi film afişlerinde felan da kullanılmaktadır.Haritalar ve Microsoft uygulamaları
Microsoft uygulamaları
Cihaza Microsoft uygulamaları bir güncelleme ile yükleniyor. Güncelleme yapabilmek için bilgisayarınızı kullanmanızı öneririz. Nokia Suite uygulaması üzerinden hem yedekleme hem de güncelleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Doküman görüntüleme, değiştirme ve yeniden oluşturma özellikleri cihazda mevcut. Skydrive çevirimiçi depolama servisini kullanarak dokümanlarınızı yanınızda taşıabilirsiniz. Servislerin kurulması için Microsoft Ayarlar simgesinden e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekiyor.

Harita ve Navigasyon
Nokia telefonların en beğendiğim ve en değerli özelliği de Harita uygulamalarıdır. Uzun zamandır tüm telefonlarında bu servisi sağlayan Nokia, hem sesli navigasyon için hem de güncellemeler için hiçbir ücret almıyor. Harita üzerinde arama yapıp veya elle seçip bulunduğunuz noktadan hedefe kadar sesli olarak size yol tarif edebiliyor. Yaya ve araç için farklı arayüzlere sahip iki navigasyonu bulunan cihazın toplu taşıma için de ayrı bir navigasyonu bulunuyor. Fakat Toplu taşıma servisi şimdilik ülkemizde desteklenmiyor. Fakat yakında bu serviste kullanılabilir olacaktır. Navigasyon uygulamasında şehirler hakkında bilgilerin yanında hava durumu ve trafik yoğunluk bilgileri de yer almakta.Kısa bilgiler:
Antenler:
Telefon görüşmeleri esnasında, kablosuz bağlantıları kullandığınızda anten kısımlarına dokunmamanız hem cihazın performası açısından hem de sağlığınız açısından önemlidir.Bileklik askısı:
Bileklik askısını takabilmek için arka kapağı çıkarmanız gerekmekte.

Batarya:
Bataryanızı her zaman tam şarj ediniz. Bataryayı çıkarmanız gereken durumlarda telefonu mutlaka kapatın ve eğer cihaz şarja takılıysa önce bağlantısını kesin. Bataryanızı çıkarıp kesinlikle cebinizde veya çantanızda taşımayınız.

DLNA:
DLNA özelliği ile aynı ağa bağlı bir bilgisayarı kullanarak cihazınızın multimedya içeriğini görüntüleyebilirsiniz. Fotoğrafları ve videoları aktarma yapmadan bilgisayarınızda oynatabilirsiniz.

Eski telefonunuzdan veri aktarma:
Daha öncede bir Nokia telefon kullanıyorduysanız veri aktarımınızda hiçbir sorun olmayacaktır. Cihazdaki Veri Transferi uygulamasını açıp ekrandaki adımları takip ediniz.

El feneri işlevi:
Flaşı el feneri olarak kullanmak için tuş kilidi anahtarını kaydırın ve 2 saniye boyunca bu konumda tutunuz. Kapatmak için de aynı yolu izleyiniz.

En iyi performans:
Cihazı en verimli şekilde kullanmak için her gün mutlaka bir kez kapatıp açınız.

FM verici:
Cihazınızdan yer alan müzikleri FM vericiyi kullanarak yakındaki bir radyodan dinleyebilirsiniz. Mesela aracınız için farklı farklı Cdler yapmanıza gerek kalmaz. Cihazınızda oluşturacağınız çalma listelerini açıp FM verici ile istediğiniz müzikleri aracınızın radyosundan dinleyebilirsiniz.

Ekran kilitliyken kamera başlatma:
Kamera ayarlarından Tercihlere basın ve “Telefon kilitliyken çek” seçeneğini açık konuma getirin. Böylece ekran kilitli olduğunda bile kamera tuşuna basılı tutarak kamerayı başlatabilir ve kayıt yapabilirsiniz.

Micro SIM:
Cihaz micro SIM kart ile çalışmakta. Arka kapağı ve bataryayı çıkarıp micro SIM kart yuvasına takabilirsiniz.

Wifi Hotspot:
Cihazda yüklü gelen JoikuSpot uygulamasını kullanarak hattınıza tanımlı internet paketinizi çevrenizdeki diğer bilgisayarlara dağıtabilirsiniz.

Videolar: