Cep telefonları hayatı teslim aldı

Cep telefonları hayatı teslim aldı

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre cep telefonu insanlar arasındaki iletişimi değiştiriyor. Bazı kadınlar istenmeyen bir bilgiyi yadsımak için cep telefonlarını kullanıyor.

İngiltere'de 16 bin 500 kişi üzerinde yapılan 'Mobile Life Report' adlı araştırma, çağımızda insanların günlük hayatlarını nasıl yaşadıkları konusuna ışık tuttu.

Geçmişte kadınlar kendilerine yaklaşan kişileri bu niyetlerinden vazgeçirmek amacıyla gazete veya dergi kullanıyorlardı, ama teknoloji çağıyla birlikte bu da değişti.

Araştırmaya katılan 24 yaşaltı kadınların yüzde 24'ü, halka açık yerlerde kendilerine yaklaşan insanları bu niyetlerinden vazgeçirmek amacıyla cep telefonlarını kullandıklarını itiraf etti.

Kadınlar hırsızlık mağduru
Sonuçları Londra Ekonomi Okulu tarafından rapor haline getirilen araştırmada ayrıca, cep telefonları sayısındaki artış ile suç oranları arasındaki artış arasında da bağlantı olduğu da ortaya çıktı.

Her 10 kişiden birinin cep telefonunun çalındığı ve kurbanlarını çoğunun da 18-24 yaş arası gençler olduğu belirlendi. Bu yaş grubunda telefonu çalınan kadınların oranı yüzde 17 olurken, erkeklerde oran yüzde 10.

Suçu kanıtlamak için cep
Araştırmada insanlara cep telefonlarındaki fotoğraf makinesi ya da kamerayı kullanarak bir suç kanıtını ya da suçun kendisini çekmeyi düşünüp düşünmedikleri soruldu.

Katılımcıların yarısı kanıtları kaydedeceklerini söylerken, yüzde 47'si suç işlendiği sırada kayıt için cep telefonlarını kullanacaklarını, yüzde 3'ü de telefonlarını sadece ünlü kişilerin görüntülerini çekmek için kullanacaklarını söyledi.

Mesaj devrimi!
Cep telefonları aynı zamanda insanların cinsel yaşamları üzerinde de etkili oluyor. Araştrmada insanlarını yüzde 25'inin seks öncesi cep telefonlarını kapatmak ya da sessize almak üzere durmak zorunda kaldıkları ortaya çıktı.

Araştırma gençler arasında iletişimin kısa mesaja dönüştüğünü de ortaya koydu. Mesaj devrimi en çok 18-24 yaş arasında etkili oldu. Bu yaş grubunun yüzde 51'i günde en az altı yazılı mesaj alıyor. Günde altı ya da daha fazla telefon görüşmesi yapanların sayısı ise yüzde 15.

Televizyondan daha önemli
Cep telefonu sahibi olmak da en çok yine aynı yaş grubu için önemli. Bu yaş grubundaki kadınların yüzde 32'si cep telefonunun televizyondan daha önemli olduğunu düşünürken, erkekler telefonlarına kadınlar kadar bağlı değil.

Ancak yine de erkeklerin yüzde 19'u cep telefonlarını sahip oldukları en önemli teknolojik ürün olarak görüyor.Eklenme tarihi: 31.07.2006
Kaynak: CNN TÜRK - Metin Güneş

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: