Numaranın taşındığını nasıl anlayacağım?

Numaranın taşındığını nasıl anlayacağım?

9 Kasım’da devreye girecek olan Numara Taşınabilirliği sistemi ile başlayacak olan en önemli problem her zaman aradığımız ve kendi operatörümüzde olan bir numaranın taşınıp taşınmadığını anlamak olacak. Bunun için bütün dünyada kullanılan özel bir ses tonu var. Ülkemizde de bu ton kullanılacak.

HTC Touch HDFaturalı hat kullanıcıları dikkatli olmalı
Farklı bir ses tonu uygulaması kullanıcılar açından iyi bir yöntem olacak. Bu şekilde numarasını farklı bir operatöre taşıyan bir kişiyi aradığımızda, bu sesi duyarsak artık o operatörde olmadığını anlayacağız. Tabi ki bu sesi insanlara iyi duyurmak gerekiyor. Elbetteki bundan sonra bu konuda çok kötü örneklere rastlayacağız. Özellikle faturalı hat kullanıcılarının bu konuya daha dikkatli yaklaşması gereklidir.

Anons olsa iyi olur mu?
Numara Taşındı tonu sesini dinlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bu ton yerine sesli anons yapılsa bir çok kullanıcı için daha iyi olurdu. Bu şekilde yanlış aramaların önüne geçilirdi. Fakat sesli anons aramalarınızda zaman kaybı anlamına geliyor. Sesli anons en az 2 saniye sürer. Ortalama bağlanma süresi ile birlikte her arama için en az 7 saniye beklemek gerekecektir. Sesli anons sisteminin isteğe bağlı olması gereklidir. İsteyen aboneler bu uyarıları sesli olarak almalıdır.

Numara taşındı sesi
Numarasını farklı bir operatöre taşıyan aboneyi aradığınızda çalma sesinden önce bu sesi duyacaksınız. Sesi bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.Eklenme tarihi: 25.10.2008
Kaynak: Mobiletişim | Ahmet Selman Özdemir

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: