64-bit işlemcili yeni nesil ASUS ZenFone ortaya çıktı

64-bit işlemcili yeni nesil ASUS ZenFone ortaya çıktı

Yok satan ASUS ZenFone akıllı telefonları, piyasada ikinci nesil cihazlara gösterilen ilgiyi de beraberinde getirdi. Teknoloji dünyası merakla ZenFone 2'leri inceleyebilmek için 2015'i bekliyor. Ancak yeni ASUS telefonları üzerindeki sır perdesi yeni yıla kalmadan aralanmaya başladı bile.

Çinli sertifikalama kurumu TENAA, mobil cihaz üreticilerini zor durumda bırakan sertifika yayımlama çalışmalarını sürdürüyor. Haliyle bu ülkeye giriş yapacak telefonlar, birçok kez resmi duyurusundan önce firmanın resmi internet sitesinde prototip görselleriyle birlikte ifşa edilmiş oluyor. X002 model numaralı yeni ASUS telefonu, kurumun son büyük sızıntısı olarak medyaya düştü. mevcut ZenFone'ler ile aynı tasarımı paylaşan cihaz, 64-bit işlemcilere sahip çipsetiyle dikkat çekiyor.

Yarı iletken endüstrisinde ASUS'un yoluna Intel ile mi yoksa Qualcomm ile mi devam edeceği konuşulurken, hiç hesapta olmayan MediaTek gizlice memleketlisiyle ilk ortaklığını kuruvermiş. ASUS, 5 inçlik HD ekrana sahip yeni ZenFone'de Intel ve Qualcomm'u es geçerek MediaTek MT6732 yongada sistem çözümüne yer vermiş. 1,5 GHz saat hızındaki dört çekirdekli 64-bit ARM Cortex-A53 işlemci ve ARM Mali-T760 GPU'ya sahip bu çipsetin dışında ikinci nesil ZenFone, 1/2 GB RAM, 8 MP kamera, 5 MP özçekim kamerası, 8 GB dahili hafıza, 32 GB'ye kadar microSD desteği, 2.500 mAh pil ve Android 4.4.4 KitKat işletim sistemine sahip olacak.

Resmi sertifikası yayımlandığına göre sonraki ASUS telefonlarının tanıtımına haftalar kaldığını söylemek mümkün. Tayvanlı üreticinin 4G LTE destekli Çin'e özel güçlü bir ZenFone çıkarmayı planlaması da olası. Fakat yeni nesil ZenFone ailesinin tanıtılacağı CES 2015'e bir ay gibi bir vakit kalması, bu ihtimalin olasılığını düşürüyor.Eklenme tarihi: 3.12.2014

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yazar: Bilal Akgündüz
twitter.com/BilalAkgunduz

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: