20 saniyede cep telefonu şarjı

20 saniyede cep telefonu şarjı

Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar hatta diz üstü bilgisayarlar gibi taşınabilir mobil aygıtlar her geçen gün daha da hızlanıp birçok fonksiyon kazansa da, teknoloji dünyasının önündeki en büyük sorunlardan biri sürekli olarak biten piller oldu. Günümüzde artık şarj cihazlarını bile telefonlarımızla beraber yanımızda taşır olduk. İşte bu problem 20 saniyede dolan piller sayesinde ortadan kalkabilir.

ABD’nin Kalifornia eyalatinden Eesha Khare pilleri 20 saniyede şarj eden buluşuyla teknoloji dünyasını bambaşka noktalara taşıyabilir. NBC News kaynaklı haberde 18 yaşındaki Eesha Khare Intel Vakfı Genç Bilim İnsanları Ödülü alan icatı sayesinde 50 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu.


Buluşun bir diğer özelliği de pillerin 1000 kere doldurulup boşalma kapasitesine sahip olduğu günümüzde, 10 katı kadar daha uzun ömürlü olması. Eesha Khare’nın buluşu 10 bin kere şarj edilebiliyor. Kim bilir 18 yaşındaki Eesha Khare bizi büyük bir sorundan kurtararak tarihe geçebilir, ne dersiniz.Eklenme tarihi: 20.05.2013

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: