3G hakkında herşey - Dosyalar

3G hakkında herşey
3G hakkinda hersey

3. Nesil hizmetlerinin ülkemizde kullanılacak olması iletişim ve mobil teknoloji sektörleri adına büyük bir avantaj olacaktır. 3G ile birlikte GSM operatörleri başta olmak üzere bir çok kuruluştan yeni hizmetler alacağımız gibi, firmalarında hizmet alanları ve hizmet şekilleri geliştirecek. 3G ile birlikte bir çok yeni sektör açılacak. 3G hakkında merak edilen tüm konuları bu makalede bulabilir, sorularınızı yazının sonunda yer alan "Editöre Posta" bağlantısından gönderebilirsiniz.

3. Nesil nedir?
Generation (İngilizce) kelimesinden gelen 3G ismi ülkemizde 3. Nesil (3N) olarak da belirtiliyor. Bu teknolojiyi, gitmek istediğimiz bir yere tren yolculuğu yerine uçakla gitmek gibi tanımlayabiliriz. Neler yapabileceğimize dair bilgileri ileride vereceğiz. Küçük bir örnek olması açısından internette bulunan 3 – 4 MB’lık bir veriyi 3 – 4 saniye içerisinde cep telefonumuza veya bilgisayarımıza indirebileceğiz.

Ahmet Selman Özdemir1. ve 2. Nesil nedir?
3. Nesil denildiğinde aklımıza “1. ve 2. nesil nelerdi?” sorusu gelebilir. Şu an kullandığımız GSM sistemi, 2G'nin yani 2. Nesil telefon sisteminin imkan tanıdığı bir hizmettir. GSM sistemi kendi içerisinde 4 frekansa ayrılmaktadır. Bunlar GSM 850, GSM 900, GSM 1800 ve GSM 1900'dür. Ülkemizdeki operatörlerden Turkcell ve Vodafone GSM 900, Avea ise GSM 1800 frekansını kullanmaktadır. Kullanılan frekansın yüksek olması, daha hızlı veri iletişimini ve aynı anda daha çok kullanıcıya hizmet verebilme kapasitesini artırır. 1. Nesil sistemleri çağrı cihazları ve telsizlerin kullandıkları sistemler olarak açıklayabiliriz.

40 MHz ne anlama gelmektedir?
3G ihalesi sonucunda Turkcell 40 MHz, Vodafone 35 MHz ve Avea da 30 MHz frekans lisanslarını aldı. Burada belirtilen MHz değerlerinin anlamı, Turkcell’in 4 şeritli, Avea’nın da 3 şeritli, Vodafone’un da bu ikisi arasında şeritli bir yola sahip olması anlamında kullanılabilir. Yani geniş yolunuz varsa daha fazla araç taşıyabilirsiniz. Tüm operatörler ile görüntülü görüşme ve hızlı internet gibi 3G'nin imkan sağladığı tüm özellikler kullanılabilecek. Turkcell en geniş bandı alarak, Avea ve Vodafone’a göre kalitesini düşürmeden, daha çok aboneye aynı anda 3G hizmeti verebilecek. Yoğun kullanımların gerçekleşeceği zamanlarda tüm operatörlerde verim düşmesi yaşanabilir.

3G teknolojisine hazırlık
3G teknolojisini kullanabilmek için operatörlerin 3G desteği vermesi yeterli değildir. Telefonunuzun da bu sisteme uyumlu olması gerekir. Operatörünüzün 3G servislerinden yararlanmak için kayıt yaptırmalısınız. Kayıt işlemi için Avea aboneleri 3G yazıp 3334'e, Turkcell aboneleri 3G yazıp 2323'e ve Vodafone aboneleri ise 3G yazıp 3636'ya kısa mesaj göndermeliler. Onay mesajından sonra artık operatörünüzün sunduğu 3G servislerinden yararlanabilirsiniz.3G hakkinda hersey

3G, görüntülü görüşme demek değildir
Eğer 3G teknolojisi ile birlikte görüntülü görüşme yapmak istiyorsanız, bunun için telefonunuzun 3G desteğinin yanında, görüntülü görüşmeye uygun bir kamerasının da olması gereklidir. Bu konu ülkemizde yanlış anlaşılmıştır. Kullanıcılar 3G özelliğine sahip her telefon ile görüntülü görüşme yapılabileceğini sanmaktadırlar. Oysa ki Apple iPhone 3G modeli, teknoloji olarak 3G'ye uyumlu olsa da, görüntülü görüşmeye imkan tanıyan bir kamerası olmadığından dolayı, bu modelle görüntülü görüşme yapamıyorsunuz.

3G hayatımızda neleri değiştirecek
3G öncelikle hayatımıza hız katacak. Şebeke desteğini kullanarak internete, cepten veya bilgisayarımızdan şimdikinden çok daha hızlı bağlanacağız. 3G'nin hayatımızda yapacağı değişiklikleri operatörlerin servisleri belirleyecek. Bunlara bir kaç örnek verelim:

  • MobilTV Cepten televizyon izlemenizi sağlayan bir servistir. Kapsama alanı içerisindeki her yerden, TV kanallarının yayın akışını, televizyon kalitesinde kesintisiz olarak cep telefonunuzdan izleyebilirsiniz.
  • Video Haber: Haber servislerinin görüntülü versiyonudur. Artık haberler cep telefonunuza yazı olarak değil, görüntülü olarak gönderilecektir.
  • Görüntülü çağrı merkezi: Operatörler başta olmak üzere birçok bankanın sunduğu görüntülü çağrı merkezi hizmetinde, müşteri temsilcisini görerek hizmet alacaksınız.
  • 3G güvenlik kameraları: 3G destekli güvenlik kameralarını evinize ve iş yerinize yerleştirerek, kapsama alanındaki herhangi bir yerden cep telefonunuzu kullanarak, kameradan görüntü alabilir ve sesinizi iletebilirsiniz.

    Turkcell 3G servisleri incelemesi
3G fiyatları, tarifeleri

Avea'da görüntülü görüşme ücreti tarifeden bağımsız olmak üzere her yöne 1 kontör, Turkcell ve Vodafone'da ise görüntülü görüşme ücretleri abonelerin kendi tarifeleri üzerinden sesli görüşme ücreti ile aynıdır. 3G servisleri ile ilgili ücretlendirmeler çeşitli özelliklere göre değişmektedir. 3G internet tarifelerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

3G uyumlu cep telefonları

3G servisleri ilginizi çektiyse, 3G uyumlu bir cep telefonu almanın tam zamanı. Telefon alırken görüntülü görüşme özelliğinin olup olmadığına da dikkat ediniz.


3G ile ilgili çok sorulan sorular
Telefonum 3G teknolojisine uyumlu mu?
Telefonunuzun 3G teknolojisine uyumlu olup olmadığını Mobiletişim Arama çubuğunu kullanarak öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun özellikler sayfasında 3G özelliği işaretli ise kullanmakta olduğunuz telefon 3G teknolojisine uyumludur.

3G hakkinda herseyTelefonumda 3G özelliği var fakat dahili kamera yok. Nasıl görüntülü görüşme yapabilirim?
Eğer telefonunuz destekliyorsa harici bir kamera alarak telefonunuza bağlayabilir ve 3G desteği ile görüntülü görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonumda 3G özelliği var fakat görüntülü görüşme için uygun kamera yok. Beni görüntülü görüşme için arayanları görebilecek miyim?
Evet görebileceksiniz. Bunu MSN’de yapılan görüntülü görüşmeler ile örnekleyebiliriz. MSN’de görüntülü görüşme yaparken kameranız olmasa da karşı taraftaki kişinin kamerasından alınan görüntüleri görebiliyorsunuz.

Türk Telekom VideoFon telefonları ile görüntülü görüşebilir miyim?
Evet. Eğer telefonunuzda 3G teknolojisi ve uygun bir kamera varsa Türk Telekom VideoFon aboneleri ile görüşürken karşılıklı olarak birbirinizi görebilirsiniz.

Uygun kameram var ama görüntülü konuşmak istemiyorum. Bu mümkün mü?
Evet bu da mümkün. Siz istemedikten sonra kimse sizi göremez. Görüşme esnasında kamerayı açıp kapatabilme imkanınız da var. Ayrıca görüntülü görüşme yaparken telefon otomatik olarak handsfree özelliğine geçer ve karşı tarafın sesini çevrenizdekiler duyabilir.

A tipi B tipi ve C tipi lisanslar arasında hız farkı var mı?
Hayır. 3G ihalesinde operatörlerin satın aldığı bu 3 farklı lisans tipinde hiçbir hız farkı bulunmuyor. Fark sadece aynı anda verilen hizmet kapasitesidir. Turkcell en geniş bandı alarak, Avea ve Vodafone’a göre kalite düşürmeden, daha çok aboneye aynı anda 3G hizmeti verebilecek.

3G'den faydalanmak için ne yapmam gerekiyor?
3G teknolojisinden yararlanmak için 3G uyumlu bir cep telefonuna ihtiyacınız var. Bununla birlikte operatörünüze 3G servisi ile ilgili kayıt yaptırmalısınız. Kayıt için tıklayınız.

3G hakkinda herseyGörüntülü görüşme yapmak için ne yapmam gerekiyor?
Cep telefonunuzdan görüntülü görüşme yapmak için 3G destekli cep telefonunuzun görüntülü görüşmeye uygun bir kamerası olması gerekiyor. Bu şekilde görüntünüzü karşı tarafa iletebiliyorsunuz. Görüntülü görüşme için illaki ön yüzde kamera olması şart değildir. Desteklediği taktirde ana kamera üzerinden de görüntülü görüşme yapılabilir.

Telefonum 3G destekli fakat kamerası yok. Nasıl görüntülü görüşme yapacağım?
Telefonunuz 3G teknolojisine uyumlu fakat kamerası bulunmuyorsa görüntülü görüşme yapmak için harici kamera takmak dışında bir yol bulunmuyor. 3G’nin anlamı görüntülü görüşme yapmak değildir. Görüntülü görüşmede uygun bir kamera şarttır.

Telefonum 3G destekli ve kamerası var. Aradığım herkes beni görebilecek mi?
Hayır. Aradığınız kişilerin sizi görebilmeleri için telefonlarının 3G destekli olması şarttır. Karşı tarafın sizi görebilmesi için 3G desteği yeterlidir, ayrıca bir kameralarının olması gerekmez.

Telefonum 3G destekli ve kamerası var. Fakat gelen çağrılarda görüntümün karşı tarafa gitmesini istemiyorum. Bunu nasıl ayarlayacağım?
Çağrılarınızı görüntülü olarak cevaplamak istemiyorsanız bu özelliği Ayarlar kısmından kapatmanız gerekiyor. Bazı modellerde her gelen çağrı da telefonunuzda Sesli olarak cevapla seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe basarak çağrınızı normal bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonum 3G destekli değil. Beni görüntülü ararlarsa ne olacak?
Telefonunuzda 3G desteği yoksa sizi görüntülü arayamazlar. Sizi görüntülü aramak isteyen abone telefonunda “Şebeke desteği yok.” uyarısı ile karşılaşır.

Telefonum 3G destekli değil. Ama önünde kamerası var. Görüntülü görüşme yapabilir miyim?
Genellikle Çin’den gelen cihazlarda rastladığımız bu telefonlar ile görüntülü görüşme yapmak ve hızlı internetten yararlanmak mümkün değildir. Bu cihazların ön yüzünde bulunan kamera sadece ayna görevi görmektedir. Bazı modellerde ise şu an kullandığımız 2G sistemi üzerinden görüntü aktarımı yapılabilmektedir. Fakat bunu gerçekleştirebilmek için telefona yüklenen yazılımın her iki tarafta da yüklü olması gerekir.

Görüntülü görüşme yaparken karşı tarafın sesini nasıl duyacağım?
Görüntülü görüşme yaparken telefon otomatik olarak handsfree özelliğine geçer ve karşı tarafın sesi hoparlörlerden gelmeye başlar. Yani aramayı cevapladığınızda karşı tarafın sesini çevrenizdekiler de duyacaktır. Kulaklık kullanarak görüşmenizi özel yapabilirsiniz.

3G abonesi olursam yurtdışında da bu hizmetten yararlanabilecek miyim?
Operatörünüzün 3G şebekesi için dolaşım anlaşması yaptığı her yerde 3G teknolojisinden yararlanabileceksiniz.

Mobiletişim | Ahmet Selman Özdemir ()

Dosyalar sayfasına dönmek için tıklayınız