Nokia E72 incelemeNokia > E72
Nokia E72 modelinin teknik özellikleri için E72 tıklayınız

Nokia E72

Gelişmiş e-posta desteği, multimedya özellikleri ve kolay kullanımlı yapısı ile Nokia E72, iş serisi telefonların en iyi temsilcilerinden biri. Push Mail desteği sayesinde e-posta hesaplarınıza gelen mailleri anında cep telefonunuza gönderilmesini sağlayan E72, 5 MP kamerası ve müzik çaları ile de diğer ihtiyaçlarınıza da cevap veriyor. Şimdi E72 modelini önemli başlıklar altında inceleyelim:

Nokia E72Nokia E72 özellikleri:
 • 58 x 114 x 10 mm boyutlarında, 128 gram ağırlık
 • Handsfree, Bluetooth, Ses kaydı
 • 12.5 saat konuşma, 480 saat bekleme süresi
 • Uçuş modu, USB Desteği, E-posta Desteği,
 • 16777216 renkli, 320 x 240 px ekran
 • 250 MB dahili hafıza, Harici hafıza desteği
 • 5 MP kamera, 20X yakınlaştırma
 • Symbian işletim sistemi, PDF okuyucu
 • GPS desteği, 3G teknolojisi, Görüntülü görüşme

Nokia E72 ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız


Video İncelemeÖne çıkan özellikler
Tasarım
E72’nin çok beğendiğim birkaç özelliği var. Bunların ilki ince yapısı. Bu tür telefonlarda, teknik özelliklerden önce telefonu sağlam tutabilmeniz de çok önemlidir. Öyle ki yoğun iş temposu içerisinde hızlı bir şekilde aramalarınıza cevap verirken, mesaj ve mail de yazmalısınız. E72 bu yönden iyi bir telefon. Siyah renkli E72 oldukça şık duruyor. Klavyedeki tuşlarda, hızlı yazarken diğerlerine yanlışlıkla basılmayacak kadar büyük.

Optik navigasyon tuşu
Optik navigasyon tuşu, telefonun yön tuşlarına basmadan, tuş üzerinde parmağınızı hafifçe hareket ettirerek telefonu yönetmenizi sağlıyor. Bu tuşun hassaslık ayarı bulunuyor veya devreden çıkarılabiliyor. Telefonu ister optik olarak, isterseniz de tuşları kullanarak yönetebiliyorsunuz. Optik navigasyon tuşunun kullanımı menülerde size hız kazandırsa da, internet sayfaları üzerinde, normal tuşlara göre iyi değil.

Batarya ve kullanım süreleri
E72’nin arka kapağını çıkardığınızda sizi şaşırtacak büyüklükte bir bataryanın yer aldığını göreceksiniz. Prizde takılı iken dolduğunda sesli olarak uyarı veren telefonun 20 güne yakın bekleme süresi bulunuyor. Tam dolu şarj ile 37.5 saat müzik dinleyebiliyor veya 13.5 saat video izleyebiliyorsunuz. Yine tam dolu şarj ile 3G şebekesi üzerinden 5 saate yakın internete bağlanabilirsiniz. Kablosuz ağ ile yaklaşık 6 saat internete bağlanabiliyorsunuz.

Nokia E72

E-Posta ve iş fonksiyonları
İş telefonu olarak adlandırmak
QWERTY klavyesi olan ve Push E-Mail desteği olan telefonları artık iş telefonu olarak adlandırmak doğru değil. Çünkü artık herkes e-posta hesaplarını sıklıkla kontrol etmek ve cep telefonundan mail göndermek istiyor. Cep telefonu alırken de bu özelliklere dikkat ediyorlar. Yani e-posta özelliği sadece çalışanların kullandığı bir özellik olmaktan çıktı.

E-posta servisleri desteği
Nokia E72 e-posta desteği yönünden güzel özelliklere sahip. Bilinen e-posta servis sağlayıcılarının ayarlarını otomatik olarak yapabiliyor. Bununla birlikte özel e-posta hesaplarınızı da ekleyebiliyorsunuz. Outlook programı ile senkronize olabiliyor. Push-mail desteği ile posta hesabınıza gelen mailleri anında alabiliyorsunuz. Ekte gelen office belgelerini açabiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz.

İş fonksiyonlarına hızlı erişim
Telefonun üzerinde ve klavyede kısayol tuşları bulunuyor. E serisi telefonlarda standart hale gelen Takvim, Rehber ve E-Posta kısayolları ile birlikte klavye üzerinde Bluetooth özelliği ve el feneri kısayolları da bulunuyor. İsterseniz Takvim, Rehber ve E-Posta tuşlarına özel menü atamaları da yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte bir kere bastığınızda e-posta kutunuza giderken, iki kere bastığınızda mesaj kutunuzu gösterebiliyor.

Telefonun Artıları:
 • Tuşlar yeterli büyüklükte
 • Arka arkaya hızlı fotoğraf çekebilme
 • Tam dolu şarj ile uzun süreli özellik kullanımları
 • İnce, şık ve sağlam yapısı

Telefonun Eksileri:
 • Yüksek SAR değeri: 1.31 W/Kg
 • Optik navigasyon tuşu hızlı değil
 • Ana ekranda üstte ve altta, duvar kağıdının tam ekran olmasını engelleyen tema renkleri
 • Ovi Mağazasından yüklenen bazı yazılımların, telefonun sertifika denetiminden geçememesi

Nokia E72

Kamera ve fotoğraf çekimi
Çekimler arası hızı iyi
Nokia E72’nin kamerası özel bir mercek kullanılmadığı halde aynı çözünürlükteki N97’nin kamerasından daha iyi. Bilinen bir çok kamera özelliğinin yanında, panoramik çekim modu siz fotoğrafları çekerken birleştirme yapabilme özelliğine sahip. Bu şekilde 7 kare fotoğraf çekebiliyor ve hepsini otomatik olarak birleştirebiliyor. Arka arkaya fotoğraf çekme hızı oldukça iyi. Bir fotoğraf çektikten sonra yeni bir fotoğraf çekmek için 1 saniyeden daha az bir zaman bekliyorsunuz.

Optik tuş ile otomatik netleme
GPS desteği sayesinde çektiğiniz fotoğraflara o anki konumunuzu ekleyebiliyorsunuz. Sosyal ağ desteği ile de fotoğraflarınızı ve videolarınızı birkaç tıklama ile paylaşabiliyorsunuz. Fotoğraf çekerken optik navigasyon tuşunu kullanırsanız, bu tuşun üzerine parmağınızı değdirdiğinizde telefon otomatik netleme yapıyor ve bastığınızda ise fotoğrafı kaydediyor. Yani telefonun daha net görüntüler elde edebilmenizi sağlamak için otomatik netleme özelliği de bulunuyor.

Nokia E72 ile çekilen resimler:
9 adet: Yaklaşık: 14 MB
 • Nokia E72 ile çekilen resimleri bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

RapidShare dosya indirme
Açılan sayfadan, soldaki hız göstergesinin altında yer alan Free User butonuna basınız. Geri sayım bittikten sonra görünecek olan Download butonuna basarak dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Nokia E72

Sesli komutlar ve Multimedya
Sesle komut verme ve sesli bilgilendirme
Nokia E72’nin tüm özellikleri sesli komut verme özelliği ile aktif hale getirilebiliyor. Sesli komut düğmesine basarak telefona ait herhangi bir özelliği ismini söyleyerek çalıştırabilir, rehberden bir numara arayabilir veya gelen e-posta ve mesajlarınızı okutturabilirsiniz. Bununla birlikte görme engelliler için sesli bilgilendirme özelliği sayesinde, telefon menüsü üzerinde hangi seçeneğe gelirseniz, telefon size bunu sesli olarak okuyor. Böylece bu bilgilendirmeleri takip ederek istediğiniz aktiviteyi yapabiliyorsunuz. Sesle arama özelliğinin Türkçe karakterler yüzünden çok iyi çalışmadığını söyleyebiliriz.

Medya oynatıcı
Stereo genişletme özelliği bulunan telefonlarda bazı şarkıları dinlemek gerçekten çok eğlenceli. Nokia E72 bu özelliğe sahip. Bas konusunda da iki eklenti seçeneği var. Bunlardan biri ekolayzırdan Bas ayarlarını seçmek ve bunun üzerine ikincisi ise Bas güçlendiriciyi açmak. Böylece bu efekti kulaklarınızda iyice hissediyorsunuz. Ses konusunda çeşitli ayarlamalar yapılabildiğinden, ilk dinlemeye başladığınızda size çok farklı gelebilir. Müzik oynatıcısının, Nokia’nın müzik telefonlarından bir farkı yok.

Nokia E72

Yeşil telefon
Çevreye duyarlı telefon
Telefonlar artık enerjiyi boşa tüketmemek için çeşitli özelliklerde üretiliyor. Nokia E72, güç tasarrufu modu ve ortam ışığı sensörü ile daha az enerji tüketerek, daha az şarj etmenizi sağlıyor. Bununla birlikte pil dolduğunda şarj cihazını prizden çekin uyarısı da veriyor. Telefonun yapımında kullanılan malzemeler PVC, Polivinil kloridsiz, bromine veya hidrobiramik asit ve klorlanmış bileşimler içermiyor. Telefon ortalama %80 oranında geri dönüşümlü malzemelerden üretilmiştir.

Kutu içeriği
 • Telefon ve şarj cihazı dışında:
 • 4 GB MicroSD hafıza kartı
 • Mikro USB kablosu
 • Stereo kulaklık
 • Taşıma kılıfı ve askısı
 • Temizleme bezi