Nokia 700 incelemeNokia > 700
Nokia 700 modelinin teknik özellikleri için 700 tıklayınız

Nokia 700 hakkında her şey


Nokia 700, Symbian Belle işletim sistemine sahip, hassas dokunmatik ekranlı ve ince bir yapıya sahip telefon. Nokia 700’ün öne çıkan özelliklerinin başında NFC desteği geliyor. NFC desteği sayesinde aynı donanıma sahip bir cihazla veri aktarımı dokunarak gerçekleşiyor. Nokia 700 son güncelleme ile Microsoft uygulamalarına sahip oldu. Office Mobile uygulaması ile Word, Excel ve PowerPoint dosyalarını görüntüleyebiliyor ve yeni belge oluşturabiliyor.

Nokia 700Nokia 700 özellikleri:
 • 50.7 x 110 x 9.7 mm boyutlarında, 96 gram ağırlık
 • Handsfree, Bluetooth, Ses kaydı
 • 7 saat konuşma, 465 saat bekleme süresi
 • Uçuş modu, USB Desteği, E-posta Desteği
 • 16777216 renkli, 360 x 640 px ekran
 • 2 GB dahili hafıza, Harici hafıza desteği
 • 5 MP kamera, Görüntü efektleri
 • NFC teknolojisi, Gorilla Glass cam ekran
 • 3G, Wireless Lan, GPS desteği
 • Nokia ClearBlack AMOLED Ekran teknolojisi

Nokia 700 ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

Genel Özellikler:
Telefonun Yapısı
Nokia 700’de sizi etkileyen öncelikle telefonun ele çok iyi oturması ve ince gövdesi. Telefonun üst kısmına şarj girişi, Micro USB bağlantı noktası ve kulaklık giriş yeri bulunuyor. Nokia telefonlarının şarj girişi genelde alt kısımda olurdu ama 700 modelinde üst kısımda. Bunun sebebi alt kısmın hoparlöre ayrılmış olmasından dolayı olabilir. Hoparlör telefonun alt kısmına ön yüze doğru açık şekilde bulunuyor. Bu görünümü ile telefona ilk bakışta telefonun kayar kapaklı bir model olduğu sanıyorsunuz. Telefonun sağ tarafında hiçbir şey yok. Sol yanında ise Kamera tuşu, Tuş kilidi ve ses açıp kapama tuşları bulunuyor.

Ekran
Hassas bir dokunmatik ekranı bulunan Nokia 700’ün ekranı 3.2 inç büyüklüğünde. 1 inç başına 229 pikselin düştüğü ekran Nokia’nın kendi geliştirdiği ClearBlack teknolojisine sahip. Nokia 700’ün ekranı ince ve uzun bir yapıya sahip. Uygulamalar ekranda üçerli sıra halinde listeleniyor. Aynı anda ekranda 12 uygulama simgesini görebiliyorsunuz. Burada garip olan 4 inç büyüklüğünde ekranı bulunan Nokia E7’de de uygulamalar üçerli sıra halinde listeleniyor ve ekranda aynı anda yine 12 uygulama simgesi bulunuyor. 3.2 inç büyüklüğündeki bir Android telefonda uygulamalar dörderli sıralanıyor ve ekranda aynı anda 16 simge görebiliyorsunuz. 4 inç büyüklüğündeki bir Android telefonda ise aynı anda 20 uygulama görebiliyorsunuz.

Widgetlar
Tabi ki sadece bu yüzden kullanılabilirliğin düşük olduğunu söylemek zor. Çünkü ana ekrandaki widgetlar eski Symbian sürümlerine göre daha çok gelişmiş ve kullanışlı. En fazla 6 tane giriş ekranı ekleyebiliyorsunuz. Bu ekranlara widgetlar ekleyip sık kullandığınız özelliklere hemen erişebilirsiniz. Kullanışlı widgetların başında Wireless, Müzik, Notlar ve Radyo geliyor.

NFC özelliği
NFC donanımını Nokia’nın son modellerinin çoğunda görmekteyiz. NFC ile, bu özelliğe sahip iki cihaz arasında dokunarak veri aktarımı yapılabiliyor. Mesela çektiğiniz bir görüntüyü NFC özelliği olan diğer cihaza göndermek isterseniz görüntü ekranda açıkken diğer cihazın NFC donanımının bulunduğu kısma dokundurmanız yeterli. Ekrandaki görüntü Bluetooth aracılığı ile herhangi bir şifre veya onaya gerek kalmaksızın aktarılacaktır. İki ekranda da görüntü açıkken iki telefonu da aynı anda birbirine dokundurduğunuzda cihazlar hata veriyor, bunu da denedik :)

Son güncelleme ile işlemci 1.3 GHz oldu
Symbian Belle işletim sistemine sahip olan Nokia 700, son güncelleme ile işlemci hızı 1.3 GHz’a çıktı. Bununla birlikte Dolby Digital Plus ses desteği de sunmaya başladı. Bu iki özellik zaten hızlı ve kaliteli bir ses çıkışına sahip olan telefonu daha da hızlı ve daha kaliteli hale getirdi. Sybmain Belle sisteminin en büyük yeniliği üst bilgi çubuğunu, aynı Android telefonlarda olduğu gibi farklı bir ana ekran olarak kullanma imkânı sunmasıdır. Sonradan Belle işletim sistemine yükseltilen cihazların aksine Nokia 700 bu işletim sistemini en iyi kullanan telefonlardan biri.

Nokia 700 hakkında her şey

Microsoft uygulamaları
Yılbaşından bu yana Microsoft uygulamaları sırayla Nokia’nın belli modellerine yüklenmeye başlamıştı. Birçok telefon yeni güncelleme paketleri ile Microsoft’un birçok mobil servisini kullanmaya başlamıştı. Yine yakın zamanda yapılan güncelleme ile Nokia 700 gibi birçok model Office Mobile uygulamasına sahip oldu. Bu uygulama akıllı bir telefonda aranan ilk özelliklerden biri olan Office belgelerini okuyup, düzenleme ve yeniden oluşturma imkânı sunuyor.

Office belge düzenleme
Symbian telefonlarda Office belgeleri ücretli yazılımın sınırlı sürümü ile sadece görüntülenebiliyordu. Microsoft uygulaması ile birlikte artık bu uygulamaya ihtiyaç kalmadı. Faydalı Microsoft uygulamaları telefonda aynı işleve sahip çift uygulamaların sayısını artırdı. İleriki günlerde bunu bir düzene sokacaklardır. Mesela Microsoft OneNote uygulamasının yüklenmesi ile telefonda not alabileceğiniz iki uygulama oldu.

Tarayıcı
Nokia tarayıcı her dönem yapılan güncellemelerle geliştiriliyor. Çoklu sekmeli tarama özelliğine sahip Nokia 700’ün tarayıcısı Flash Lite desteğine sahip. Gözümüz büyük ekranlı telefona alışkın olduğu için Nokia 700’ün ekranı küçük ve ince geldi bize. Tarayıcı araç çubuğunda en sık kullanılan düğmeler bulunuyor. Sayfalar içinde ileri ve geri gitme tuşu, beğendiğiniz sayfaları sık kullanılanlar listesine ekleme tuşu, açık olan sekmeleri gösteren ve yeni bir sekme açmayı sağlayan tuş ve diğer seçeneklerin yer aldığı tuş.

Nokia 700 hakkında her şey

Nokia 700 Artıları - Eksileri

Artıları:
 • 9.7 mm kalınlığında ince gövde
 • 3.2 inç, 360 x 640 px nHD, ClearBlack AMOLED kapasitif dokunmatik ekran
 • Gorilla Glass cam, 1 inç için 229 piksel
 • Symbian Belle işletim sistemi
 • 5 MP kamera, Yer etiketleme, Yüz tanıma, HD (720p) video kaydı
 • 1.3 GHz işlemci (Son güncelleme ile), 512 MB RAM, 1 GB ROM
 • Wi-Fi 802.11 b/g/n, FM Radyo, Bluetooth 3.0, NFC, TV çıkışı
 • GPS desteği, ücretsiz navigasyon, sınırsız güncelleme, Dijital pusula
 • Web tarayıcısında Flash Lite desteği
 • Dolby Digital Plus ses desteği (Son güncelleme ile)
 • 2 GB dahili hafıza, 32 GB’a kadar harici hafıza desteği
 • Ortam gürültüsünü azaltan ikinci mikrofon
 • DivX, XviD, H.264 video desteği

Eksileri:
 • Ekran tam Q klavye için biraz dar
 • Kamerada otomatik netleme yok
 • Görüntülü görüşme yok
 • Tarayıcıda tam Flash desteği yok
 • Uygulama mağazasında işe yarar uygulama ve oyun çok az
 • Batarya çıkarılamadan hafıza kartı çıkarılamıyor

Fotoğraf ve Video
Nokia 700 ile çekilen resimler
Nokia 700’ün kamerasındaki en büyük eksilerden biri netleme yapamaması. Bu durum elinizi hafif titrettiğinizde görüntünün bozulmasına neden oluyor. Nokia 700 ile çektiğiniz bir görüntü 700 KB yer kaplıyor. Flaşı olduğundan karanlık ortamlardaki çekimi iyi, fakat elinizi titretmezseniz.

Nokia 700 ile çekilen fotoğraflar

Nokia 700 hakkında her şey

Güncelleme Paketleri

Nokia 7002ü incelememiz sırasında cihaz iki büyük güncelleme aldı. Bunlar sırası ile aşağıdaki şekildedir. İki büyük güncelleme sonrası cihazınıza 10’dan fazla yeni uygulama simgesi geliyor.

Nokia 700 versiyon güncellemesi
Cihazı satın aldığınızda Nokia Suite yardımı ile sürüm güncellemesi yapabilirsiniz. Şuan için 111.030.0609 güncellemesi mevcut. Cihazınızı data kablosu ile bilgisayarınıza bağladıktan sonra Nokia Suite güncelleme menüsünden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Güncelleme dosyası 340 MB büyüklüğünde. Güncelleme yeni NFC oyunları, Kazakça dil desteği, Haritalar 3.0 güncellemesi, kullanım ve performans iyileştirmelerini içeriyor.

Bu güncelleme sonrası çeşitli uygulamaları yükleyebileceğiniz başka güncellemelerde ekranda beliriyor. Microsoft Apps (1.0.4809 – 28 MB) uygulama paketi ile Lync 2010, Power Point, OneNote ve Belge Bağlantısı uygulamalarını Nokia 700 cihazınızdan kullanabiliyorsunuz. Sosyal Ağlar (1.5.215 – 3.5 MB) uygulaması ile Facebook ve Twitter hesaplarınızı bu uygulama üzerinden yönetebiliyorsunuz. Güncelleme, uygulama içindeki bazı hataları gideriyor.

Arama Gereci uygulaması (3.2.6 – 1.1 MB) ile telefonunuzun içeriğini veya çevirimiçi olarak internet üzerinde arama yapabiliyorsunuz. Uygulamanın widgetını ana ekranınıza ekleyerek arama çubuğuna hızlıca erişebilirsiniz. Rehberinizdeki kayıtları, dosyaları, mesajları bu arama gereci ile bulabilirsiniz. Arama gereci güncelleme listesinde en son yüklenmelidir. Aksi halde uygulamayı yüklerken sürekli hata alırsınız. Öncelikle telefonun diğer güncellemelerini yapınız, ardından bu uygulamayı yüklemeyi deneyiniz. Lotus Notes Traveler (10.3.7 – 203 Kb) uygulaması ile etkinliklerinizi daha gelişmiş olarak yönetebilirsiniz. Bu güncelleme bilinen bazı sorunları da giderir.

Nokia 700 eski sürümdeki Haritalar uygulaması ile geliyor. Güncelleme sonrası (3.8.105 – 15 MB) telefonunuzdaki navigasyon özellikleri artıyor. Gelişmiş sürüş navigasyonu ile Canlı Trafik servislerini, yenilenen hava durumu servisini ve 95 ülkeye varan araç ve yürüyüş modunda navigasyon seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Nokia 700 hakkında her şey


Yeni versiyon: 112.010.1404: 340 MB
 • Müzik çalar, Hava durumu, Konumum, Facebook, Twitter ve NFC gibi yeni widgetlar
 • Filmler ve Müzikler için Dolby Surround sesi
 • Yüksek kalitede Youtube videolarını, Flickrda yakındaki fotoğraflar ve Twitter’da yakındaki tweetler için HTML5’i destekleyen tarayıcı: 8.2
 • Telefonun işlemcisi 1 GHz’den 1.3 GHz’e yükseltilerek genel performans iyileştirilmiştir.

Nokia Haritalar Suite 2.0 : 19 MB
Nokia 700 için gelen bu ikinci büyük güncelleştirme ile Haritalar ikinci kez güncellendi. Toplu Taşıma uygulaması ile dünyanın 94 ülkesinde Otobüs, Metro, Tren ve bir çok toplu taşıma aracını kullanabiliyorsunuz. Fakat uygulamanın Türkçe dil desteği bulunmasına karşılık Türkiye desteği yok. Güncelleme Hava durumu özelliğini de geliştiriyor.