Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

M

Mobil İzleyici
Telefonunuzun çalınması durumunda, kartınızın yerine takılan SIM kart üzerinden belirlediğiniz numaraya SMS ile bilgi verilmesidir.
Mobil Santral Sistemi
Mobil telefon kullanıcılarının çağrılarını düzenleyen sistem. Değişik frekanslarda hizmet veren, mobil telefon kullanıcılarının çağrılarını kuran ve devre anahtarlama işlemlerini gerçekleştiren, mobil şebekenin diğer şebekelerle bağlantısını yapan, yönlendirme işlevlerini yerine getiren sistemdir. 850/900/1.800 ve 1.900 MHz frekansında hizmet verirler.
Mobil Yayın
Bazı operatörler tarafından sunulan bir hizmettir. Bu hizmeti kullanarak çeşitli kanallar aracılığıyla yol durumu, hava durumu, konser, sosyal faaliyetler ve benzeri aktivitelere ilişkin faydalı bilgilere erişebilirsiniz. Bu hizmetten faydalanabilmek için cep telefonunuzun bu özelliği destekliyor olması gerekmektedir.
Mobile Track
Bakınız: Mobil İzleyici
MobilTV
Mobil TV sayesinde televizyon yayınlarını cep telefonunuzdan izleyebilirsiniz. Mobil TV servisini kullanabilmek için telefonunuzun bu özelliği desteklemesi gerekir.
Monoblok
Tek gövde
Monochrome LCD
Standart hesap makinası ve dijital saatlerde kullanılan ekran teknolojisi. 1888 yılında Avusturya'da icat edilen bu ekran teknolojisi, yeni ekran çağının doğmasına neden olmuştur. Bu ekran çeşidinin icadıyla birlikte elektronik ürünler için ucuz, az enerji harcayan ve dayanıklı gösterge devri başlamıştır.
MP3
MPEG (Motion Pictures Experts Group) Layer 3'ün kısaltmasından oluşmuştur. Sıkıştırma algoritmaları geliştirilmeden önce bilgisayarlarda ses örnekleri wav, pcm, voc, au, snd gibi biçimlerde saklanıyordu. Bu biçimler insan kulağının duyamayacağı ses frekanslarını da depoluyor, CD kalitesinde 3-5 dakikalık bir ses kaydının saklanabilmesi için 50 ila 70 MB arasında bir sabit disk alanına ihtiyaç duyuyordu. MP3 ise, müzik dosyalarını CD kalitesinde, 16'da 1 oranında sıkıştırdı.
MP3 Çalar
MP3 formatındaki ses dosyalarının oynatılabilmesini sağlayan yazılımlardır.
MP4
WAV formatındaki bir ses dosyasını 1'e 18 oranında sıkıştırarak kodlayan formattır. Ses kalitesi olarak MP3'ten çok farkı yoktur. Avantajı daha az yer kaplamasıdır. Bu formatı Global Music ile CMM firması birlikte üretmiştir.
MPEG
(Motion Pictures Experts Group), ses ve görüntü verilerinin sayısal ortamda sıkıştırılması ve geri açılması prensiplerini belirleyen bir standarttır. Sıkıştırma işleminde, görüntü kareleri arasındaki değişimler analiz edilir ve bir MPEG kodlayıcı (encoder) ile dosya boyları yaklaşık 1/200 oranında sıkıştırılır. MPEG, bilgisayar ve broadcast sektörleri tarafından en geçerli standartlardan biri olarak kabul edilmiştir. Mevcut MPEG versiyonları; MPEG-1, MPEG-2, MPEG-3 ve MPEG-4 'tür.
MPEG4
Microsoft tarafından desteklenen ve DIVX’lerin kaydedildiği dijital video formatı.
MS
Mobile Station – Mobil İstasyon. Cep telefonunun kendisi. Mobil ekipman olarak da adlandırılır.
MSC
(Mobile switching centre) GSM sistemi hücrelerin gruplaşmasından oluşur. Her bir grup hücrede bulunan 1 santral ve 1 baz istasyon kontrolorü bulunur. Bu kontrol merkezine MSC adı verilir.
MSISDN
Mobil istasyonunun ISDN numarası

Sayfalar : « 1 2 3 »