iPhone Siri uygulaması

iPhone Siri uygulaması

iPhne 4S’in kurtaran yeniliklerden biri olan Siri uygulaması adeta cepte taşınan bir asistan gibi. Siri uygulaması karşınızda biri varmış gibi konuşmalarınızı ve sorularınızı anlayabiliyor ve ona göre size yanıt veriyor. Siri uygulaması ile takvim kaydı oluşturabilir, mesajlarınıza cevap verebilir ve arama yapabilirsiniz. Tabi bunlar en basitleri.

Baklava yemek istiyorum
Aklınıza gelen bir şeyi not almak istediğinizde Siri hemen bunu not edebiliyor. Yemek yemek istediğinizde “Yakında hangi restorantlar var?” veya “Baklava yemek istiyorum.” gibi sorular yöneltebilirsiniz. Siri, GPS desteğini de kullanarak bulunduğunuz konuma yakın restorantları listeler, hatta gitmek istediğiniz restorantın yol tarifini de size yapar.

Ona trafik durumunu da sorabilirsiniz
Hava durumunu da kontrol edebilen Siri şu şekilde bir soruyu anlayıp size cevap verebiliyor: “Yarın şemsiyeye ihtiyacım olacak mı?” Bu soru karşısında yarınki hava durumunu kontrol edip size konuyla ilgili bilgiler veriyor. “Çevrede trafik durumu nasıl?” sorusu karşısında bulunduğunuz konumun yakınındaki yolları kontrol edip bilgi veriyor.

Sevgilinizi aramayı unutmayın
Siri ile “Toplantıdan sonra sevgilimi arayacağım?” veya “Eve döndüğümde annemi arayacağım?” gibi komutlar verdiğinizde, ajandadaki toplantı saatinin bitiminden sonra rehberden sevgilinizin telefonunu bulup “Aramak ister misiniz?” şeklinde hatırlatıyor. GPS ile konumunuzu da takip ederek “Ev” olarak belirlediğiniz alana giriş yaptığınızda annenizi aramanız için size yine bilgi veriyor.

Kullanılan diller
Siri geliştirilme aşamasında olan bir uygulama. Şimdilik sadece İngilizce, Almanca ve Fransızca konuşabiliyor. Siri uygulaması tamamlandığında Türkçe dil desteği de gelecek.

Siri Demo Video


Diğer iPhone 4S haberleriEklenme tarihi: 04.10.2011
Kaynak: Ahmet Selman Özdemir

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: