Cep telefonunda 1.2 Euro altın var

Cep telefonunda 1.2 Euro altın var

Eski cep telefonlarının iç aksamında 1.2 Euroluk altın kullanıldığının açıklanması üzerine Almanya'da modası geçmiş cihazlara hücum başladı. Alman hükümeti, ülkenin yıllık altın ihtiyacının yüzde 40’ına yakın para elde etmek için bir kampanya başlattı.

İçinde altından başka elementlerde var
Okullarda başlayan kampanyaya göre öğrenciler eski telefonlarını yetkililere teslim ediyor ve cep telefonlarının geri dönüşümü sağlanıyorlar. Cep telefonlarının yüzde 65 ile 80 oranında geri dönüştürülebilmesi mümkün. Telefonların iç aksamlarında altının yanı sıra paladyum, gümüş ve bakır gibi değerli madenler de bulunuyor.

1 aylık parayı geri alıyoruz
BTK verilerine göre, Türkiye'de 168 milyon 21 bin 904 adet cep telefonu bulunuyor. Bu cihazların yaklaşık 95 milyonu ise aktif olarak kullanılmıyor. Aktif olarak kullanılmayan bu cep telefonlarına verdiğimiz para yaklaşık 20 milyar dolar. 2011 yılının tamamında cep telefonlarına 1.7 milyar dolar harcadık. Türkiye’de de Almanya’daki gibi bir geri dönüşüm projesi başlasa ve tüm telefonlar geri toplansa yaklaşık 150 milyon dolar gelir elde ediliyor. Bu miktar Türkiye’nin cep telefonuna harcadığı paranın 1 aylık bedeli.Eklenme tarihi: 03.05.2012
Kaynak: Ahmet Selman Özdemir

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: